Ayak Nasırı Tedavi Ve Önleme Yolları

Ayak Nasırı Tedavi Ve Önleme Yolları

Nasırlar, cildinizin sürtünme ve basınca verdiği tepkiden gelişen sertleşmiş cilt katmanlarıdır. Ayak nasırlarını önlemek mümkün olduğu gibi, oluşan nasırlardan kurtulmak için de basit yöntemler bulunur.

Ayaklarınızın altında, yanlarında ya da parmaklarınızda, şu belirtilerle karşılaşırsanız, ayak nasırlarınız olabilir: Pütürlü veya engebeli ciltte pürüzlü, sert, sararma/ dokunmaya duyarlı cilt/ ayakkabı giyerken ağrı.

Nasır neden oluşur?
Bazı insanlar diğerlerinden daha yatkın olsalar da nasır oluşumunun başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:
•Yeterince geniş olmayan ayakkabılar veya yürürken ayaklarınızın içinde kaydığı ayakkabılar
•Ayaklarınızın üzerinde çok zaman geçirdiğiniz bir işte çalışmak
•Ayaklarda veya parmak kemiklerindeki yapısal sorunlar
•Anormal bir yürüyüş şekli

Şeker hastalığı olan, artrit gibi eklem hastalığı olan veya 65 yaşın üzerinde olan kişilerde nasır gelişimi olasılığı daha yüksektir.

Ayak nasırlarını nasıl önleyebilirsiniz?
Nasırların oluşmasını veya geri dönmesini önlemenin en iyi yolu, ayağınıza tam oturan rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olmaktır. Ayak parmaklarınız ayakkabılarınızın içlerinde kolayca hareket edebilmelidir.

Ayak parmaklarınızın üst kısımlarını ve ayaklarınızın yanlarında nasır oluşumuna yatkın oldukları yerleri nefes alabilen bandajlarla kapatabilirsiniz.

Ayrıca, ayakkabı giyerken ayaklarınızı kuru tutmak, ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirmek, yumuşatmak ve ayak tırnaklarınızı sık sık kesmek de alınabilecek başlıca tedbirlerdendir.

Ayak nasırları nasıl tedavi edilir?
Nasırlar bir gecede kaybolmazlar, ancak tedavi ile iki hafta gibi kısa bir sürede görünümlerindeki azalmayı fark edersiniz. Tamamen kaybolmaları ise bir ay veya daha uzun sürebilir.

Yumuşatma
Ayaklarınızı ılık suda beklemek, ölü deri katmanlarını yumuşatır ve nasırın soyulmasına yardımcı olabilir. Islatmak tek başına işe yaramazsa, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Pomza taşı
Pomza taşları, doğal olarak oluşan volkanik kayalardan yapılır. Ayağınızı ıslattıktan sonra, nasıra hafif bir baskı uygulamak için bir pomza taşı kullanmadan önce iyice kurulayın ve sonrasında ölü deri katmanlarını taşla törpüleyin. Bu yöntem biraz sabır gerektirebilir ve nasırı ıslatma, kurutma ve nazikçe törpüleme işlemini tekrarlamanız gerekebilir.

İlaçlı pedler
Nasırlara uygulayabileceğiniz ilaçlı pedleri reçetesiz satın alabilirsiniz. Bu tedavi pedleri satılan diğer nasır ilaçları gibi tipik olarak salisilik asit içerir. Doktorların bu ürünlere dikkatle yaklaşmanızı tavsiye ettikleri unutulmamalıdır.

Tıraşlama
Doktorunuz ölü deriyi tıraş etmek ve nasırı tamamen çıkarmak için cerrahi bir bıçak kullanabilir. Parmağınıza ya da ayağınıza zarar vermemek için steril bir ortamda yapılması gerektiğinden bu yöntemi kendiniz denememelisiniz.

Ameliyat
Nasırın geri gelmeye devam ettiği bazı durumlarda, ayak bakımı konusunda uzmanlaşmış bir cerrah görmeniz gerekebilir. Tekrarlayan nasırlara neden olabilecek altta yatan sorunları düzeltmek için müdahale gerekebilir.

Ne zaman bir doktora görünmeli?
Nasırların tipik ağrı seviyesi hafif ila orta derecededir. Ayakkabılarınızı giyerken veya ayaklarınız sıkıştığında nasır üzerinde baskı hissedebilirsiniz, ancak aksi takdirde ağrı seviyesi yönetilebilir olmalıdır. Eğer ağrı sürekli ve şiddetliyse bir doktora görünmeniz gerekir.

Bir doktora görünmeniz gerektiğini belli eden diğer belirtiler şunlardır:

•yürüme zorluğu
•şişmiş ayaklar
•keskin veya yakan ağrılar
•ayağınızda sızan veya enfekte gibi görünen açık bir yara
•akıntı