Neden Herkesin Ayağında Baba Sandaletleri Var?

Neden Herkesin Ayağında Baba Sandaletleri Var?

Baba sandaletleri belki kaba görünüyorlar ama biz konfor odaklı bu trendi açık kollar ve minnettar ayaklarla karşıladık.

Mevsimin vazgeçilmesi sandaletlerin zamanı geldi! Bu yaz kalkan yasaklara uyum sağlayacak özgür adımları kocaman görünen ve son derece konforlu olan ‘baba sandaletleri' ile atmaya hazırlanın.

Baba sandaletleri nasıl bu kadar popüler oldular?
Son zamanların en popüler ayakkabı modellerinin ortak bir özelliği var; kaba görünüşlü ve kalın tabanlı olmaları. Sneaker’lardan botlara, özellikle sosyal medyada hızla yayılan bu trend, ugly (çirkin) ve chunky (tıknaz) ayakkabılar ya ‘dad shoes’ yani baba ayakkabıları olarak anılıyor.

Sosyal medya özellikle Y kuşağından gençler tarafından domine edilse de belirledikleri trendlerin genel tüketici üzerindeki etkisi görmezden gelinemez. Dolayısı ile 80'lerin geek kültürünün bir kalıntısı ve 90'ların stiline bir geri dönüş olan bu akıma ilk zamanlar burun kıvıranlar bile bugün bu görünümü benimsemiş durumda.

Neden ‘baba sandaletleri’ diye anılıyorlar?
Dişilikle ilgili son kullanma tarihlerini çoktan aşmış önyargılı fikirleri reddeden kadınlar, baba ayakkabılarını ayaklarına ilk geçiren gruptan diyebiliriz. Daha erkeksi bir estetiğe açık olan ve aşırı kadınsılığa meydan okuyan hemcinslerim, büyük boy, kalın tabanlı, "çirkin" ayakkabılara bayılıyor!

Mevsim değişip sıra sandaletlere geldiğinde de durum değişmiyor ve dünyaca ünlü tasarımcıların ve kaliteli markaların önderliğinde attığımız adımlara kalın tabanları, cırt cırtlı kalın bantları ile kocaman sandaletler eşlik ediyor.

Nostaljik tatil fotoğraflarında babalarımızın ayaklarında görmeye alışık olduğumuz sandaletler yeniden yorumlanıyor ve önce Chanel, Fendi, Prada defilelerinde, sonra da tüm kadınların olmazsa olmaz ayakkabıları arasındaki yerini alıyor.

Farklı taban teknolojileri ile en rahat olmak için yarışan tasarımlarda kullanılan değişik materyal, renk ve süslemeler modellerde çeşitlilik yaratarak, bu akıma ayak uydurmak isteyenlere alternatif sunmayı ihmal etmiyor.

Feminenliğin yeni bir tanımını işlevsellikle birleştiren ‘baba’ sandaletleri, yorgun ayaklar ve ağrılı tabanlar için mükemmel bir panzehir! Baba sandaletleri belki kaba görünüyor ama biz konfor odaklı bu trendi açık kollar ve minnettar ayaklarla karşıladık.