Yaz Mevsiminde Ayakları Bekleyen 8 Tehlike

Yaz Mevsiminde Ayakları Bekleyen 8 Tehlike

Yazın en yaygın ayak sağlığı tehditlerinden nasıl uzak duracağınızı veya gerekirse nasıl müdahale edeceğinizi öğrenmek istemez misiniz?

Yaz mevsimini kim sevmez?
Ancak sıcak havalar ayaklarınızı sandığınızdan daha fazla yorar. Kötü ayakkabı seçimleri, ayak ağrısına veya diğer ayak sağlığı sorunlarına yol açabilir. Uzmanlara göre, insanlar yaz aylarında daha fazla sorun yaşar çünkü daha az destekleyici ayakkabılarla daha aktif olma eğilimindedirler ve/ veya yalınayak olmak isterler. Bununla birlikte, biraz bilgiyle, ayaklarınızı riske atmadan hafifleyebilirsiniz.

Yalınayak olmak
Çıplak ayaklar, yaz aylarında kendinizi daha iyi hissettirebilir, ancak uzmanlar optimum ayak sağlığı için çıplak ayakla gezmenin genellikle iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Kas-iskelet sistemindeki ayak problemlerinin çoğunluğunun temel sebebi desteksiz çıplak ayaklardır. Ayakkabı giymemek ayakları savunmasız bırakır ve yaralanma veya enfeksiyon olasılığını artırır.

Destekleyici olmayan ayakkabılar giymek
Destekleyici olmayan parmak arası terlik veya sandaletler giymek de sandığınızdan daha tehlikeli. Bunlar kendi başlarına ayak ağrısına neden olabilir. Ayak hastalıkları uzmanları parmak arası terliklerin herhangi bir destekten yoksun olduğunun, fazla ve düz olduklarının ön ayağın kavramak için daha fazla çalışmasına neden olduklarının altını çiziyor. Daha sağlıklı ayaklar için destek ve koruma sağlayan sandaletler tercih edin.

Şiş ayaklar
Artan hareketlilikle birleşen yüksek ısı ve nem kombinasyonu, yaz aylarında şişmiş ayaklarda artış anlamına gelir. Aslında bu, basit kişisel bakım stratejileriyle çözebilecek bir ayak sorunudur. Tuzlu yiyeceklerden kaçınmak, bol su içmek ve kan akışını artırmak için egzersiz yapmak yeterlidir. Ayrıca, günün sonunda soğuk bir duş da çok işe yarayabilir.

Terli ayaklar
Sıcak ve terli ayaklar enfeksiyonlara daha yatkın olabileceğinden ayak sağlığı sorununa dönüşebilir. Üstelik oldukça rahatsız edicidirler. Halbuki terleyen ayaklarla savaşmak için basit stratejiler var. Uzmanların ilk önerisi ter önleyicileri denemeniz. Sorun devam ederse, ayak hastalıkları uzmanlarının reçete edebileceği daha güçlü ürünler var. Ayrıca nemi ciltten uzaklaştıran çoraplara yönelmelisiniz.

Mikroplar
Yeni sandalet veya parmak arası terliklerinizle sıcak bir şehir caddesinde gezinirken, muhtemelen mikropları düşünmüyorsunuzdur. Ancak New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi'nde Klinik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Direktörü olan Dr.Philip Tierno'ya göre, korunmasız ayaklarınızın maruz kaldığı şey tam olarak budur. Mikropların Gizli Yaşamı adlı kitabın da yazarı olan Dr. Tierno, kaldırım ve sokaklarda gizlenen pisliklerin, staphylococcus aureus (cilt enfeksiyonlarına veya kan zehirlenmesine neden olabilir), e.coli ve çeşitli ilaca dirençli böcekleri içerdiğini söylüyor. Üstelik ayaklarınızın kesikler veya kabarcıklara maruz kalma olasılığı artıyor. Peki çözüm ne? Aslında çok basit: Eve geldiğinizde ayaklarınızı yıkayın!

Güneş yanığı
Ayakların güneş yanığı riskinin daha yüksek olmasının ana nedeni, insanların ayaklarına güneş kremi sürmeyi unutmalarıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için tüm bedenine farklı koruma kremleri süren insanlar bile çoğu zaman ayaklarını unutur, unutmayın! Ayaklarınızda yine de güneş yanığı olursa, ortaya çıkan ayak ağrısını tıpkı vücudun diğer bölgeleri gibi tedavi edebilirsiniz; soğuk kompresler ve yatıştırıcı bir aloe vera kremi ile.

Atlet ayağı
Atlet ayağı tüm yıl boyunca yaygındır, ancak yaz aylarındaki daha büyük endişe, etrafta dolaşan tüm ekstra çıplak ayaklar nedeniyle hastalığın yayılma riskinin artmasından kaynaklanmaktadır. Bu ayak sağlığı sorununa ilişkin riski azaltmak için havuz veya duş ayakkabısı giymeniz, ayakları mümkün olduğunca kuru tutmanız, gerektiğinde teri emen ayak pudrası sürmeniz ve nemi ayaklardan uzaklaştıran çorapları seçmeniz önerilir. Bir enfeksiyon kaparsanız, reçetesiz bir çare deneyebilir; etkili bir şekilde iyileşme görünmüyorsa bir ayak hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz.

Nasırlar ve su toplamaları
Yaz aylarında yaygın olan tüm terleme, şişme ve güneş yanığı, nasır ve su toplaması gibi diğer ayak sağlığı sorunlarına yol açabilir. Bu sorunların ortaya çıkmasını önlemenin en iyi yolu, aktif olduğunuzda destekleyici ayakkabı ve çorap giymektir. Yaşanan bir problemde ilk çare ise duruma uygun ayak pedleri ve uzmanlar tarafından önerilen kremler olacaktır.